Ochrona prywatności

Inwigilacja elektroniczna - zagrożenie dla naszej prywatności.

          Każdego dnia, wielu z Nas, przeprowadza rozmowy na różne tematy. Często są to rozmowy o problemach życia codziennego, mniej lub bardziej istotne. Rozmowy takie prowadzone są w firmach, domach, mieszkaniach, miejscach użyteczności publicznej lub samochodach. Zdarza się niekiedy tak, że przeprowadzane rozmowy mają charakter poufny - czy to w sferze prywatnej czy zawodowej. Czy zastanawiali się Państwo nad konsekwencjami wypływu na zewnątrz informacji przekazywanych podczas takich rozmów? Prawdopodobnie nie. Szpiegostwo przemysłowe jest jedną z metod zwalczania konkurencji przez rywalizujące ze sobą firmy. Inwigilację elektroniczną stosują często też osoby, które planują wykorzystać zdobyte w ten sposób informacje przeciwko osobie, którą podsłuchują. Jeśli mają Państwo w planach ważne negocjacje handlowe, ważną konferencję lub po prostu chcą Państwo mieć komfort rozmawiając we własnym biurze, mieszkaniu, domu lub innym miejscu prosimy o kontakt.

Oferta zawiera:

- usługi z zakresu kompleksowego sprawdzenia firmy, biura, mieszkania, samochodu lub innego obiektu pod względem obecności urządzeń podsłuchowych takich jak pluskwy radiowe, nadajniki radiowe większej mocy, kamery bezprzewodowe, przewodowe urządzenia podsłuchowe wszelkiego typu i przeznaczenia, w tym urządzeń przechwytujących dane z komputera osobistego (działających zarówno na bazie elektroniki jak i oprogramowania);

- usługi z zakresu kompleksowego zabezpieczania obiektów przed nieautoryzowanym nagrywaniem rozmów, podsłuchiwaniem oraz używaniem telefonów komórkowych w celu przesłania informacji głosowych;

- sprzedaż urządzeń podsłuchowych oraz urządzeń wykrywających podsłuchy (w tym także urządzeń stacjonarnych pracujących przez 24h na dobę);

- instalację urządzeń wykrywających systemy podsłuchowe;

- doradztwo w zakresie doboru urządzeń.


1. Co należy zrobić, gdy podejrzewam, że jestem podsłuchiwany/podsłuchiwana?

W takim przypadku nie należy rozmawiać o tej sytuacji w pomieszczeniu, w którym prawdopodobnie może być umieszczone urządzenie podsłuchowe. Nie należy tego robić, ponieważ osoby, które założyły nadajnik podsłuchowy dowiedzą się o tym, że podsłuch może zostać odnaleziony, co może spowodować chęć odzyskania urządzenia, zanim zostanie ono odnalezione przez osobę podejrzewającą, że jest podsłuchiwana lub przez firmę wynajętą do tego celu. W konsekwencji, zaraz po telefonie wykonanym do nas, w celu umówienia się na wykonanie usługi sprawdzenia pomieszczenia pod kątem obecności urządzeń podsłuchowych, podsłuch może zostać usunięty, zanim specjalista z naszej firmy przyjedzie do Państwa.

Kolejność postępowania, gdy podejrzewamy, że mamy podsłuch:

1. Nie należy o tym rozmawiać głośno w miejscu, gdzie  istnieje podejrzenie, że jest zainstalowany podsłuch,

2. Należy wyjść z pomieszczenia/lokalu/auta i zadzwonić  do nas.

Uwaga!

Należy użyć publicznego aparatu telefonicznego! W żadnym wypadku nie należy dzwonić ze swojego telefonu komórkowego.

Podczas rozmowy telefonicznej ustalone zostanie miejsce  i czas spotkania, na którym omówione zostaną szczegóły  zlecenia oraz termin wykonania usługi.

2. Dlaczego ceny usług są zróżnicowane?

Często firmy reklamują się, informując, że posiadają profesjonalne detektory nieliniowe, jak działają te urządzenia i czy rzeczywiście są one tak skuteczne?

Ceny oferowane przez firmy różnią się, ponieważ często zakres wykonywanych czynności w trakcie realizacji zlecenia jest różny. Najczęściej spotyka się firmy realizujące tylko i wyłącznie pomiar sprzętem radiowym, co niestety powoduje, że nadajnik podsłuchowy, który w danym momencie nie jest aktywny nie zostaje wykryty, a zatem cel usługi nie zostaje osiągnięty.

Firmy, aby zlokalizować urządzenie podsłuchowe, które nie jest aktywne używają detektorów nieliniowych. Są to skomplikowane urządzenia, które umożliwiają wykrycie nadajnika podsłuchowego w momencie, gdy nie jest on aktywny (jest wyłączony).

Detektor nieliniowy ma ograniczony zasięg, który zazwyczaj wynosi nie więcej jak 20cm. Oznacza to, że jeśli nadajnik będzie umieszczony głębiej w danej konstrukcji, detektor nieliniowy okaże się nieskuteczny. Poza tym faktem, pojawiły się już na rynku podsłuchy, które są niewykrywalne dla detektorów nieliniowych. Oznacza, to, że w takim wypadku użycie drogiego sprzętu nie zdaje egzaminu, a usługa i tak będzie sporo kosztowała, ponieważ firma, która zainwestowała w tak drogi sprzęt, będzie dążyła do tego, aby zakup się zwrócił.

Dlatego też nasza firma wykonując usługi z zakresu wykrywania i lokalizowania nielegalnie założonych urządzeń podsłuchowych wykonuje najpierw pomiar sprzętem radiowym wysokiej klasy (sprzęt przez nas stosowany umożliwia wykrycie profesjonalnych nadajników podsłuchowych pracujących w paśmie do 25GHz), następnie na życzenie Klienta dokonujemy przeszukania fizycznego, z użyciem specjalnych lusterek inspekcyjnych oraz innych dodatkowych narzędzi.

3. Czy warto kupować tanie wykrywacze podsłuchów, które są oferowane w sklepach internetowych lub serwisach aukcyjnych ?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, do czego chcemy użyć takie urządzenie.

Najprostsze wykrywacze możemy nabyć już za kilkaset złotych. Wykrywacze tego typu zazwyczaj są wyposażone w diody LED, które sygnalizują stan pracy urządzenia. Takie urządzenie posiada zazwyczaj od kilku do kilkunastu diod, zasada jest taka, że im więcej diod świeci, tym sygnał urządzenia podsłuchowego jest silniejszy. Niestety taki wykrywacz nie informuje nas o częstotliwości oraz innych parametrach sygnału. Konsekwencją tego jest sytuacja, że nie wiemy, co zostało wykryte. Wykrywacz taki pokaże dokładnie to samo, jeśli wykryje sieć WiFi (sieć bezprzewodowa, często stosowana w firmach oraz miejscach użyteczności publicznej, jak również w blokach mieszkalnych), działający w pobliżu stacjonarny telefon bezprzewodowy, czy rozmowę prowadzoną przez telefon komórkowy. Takie urządzenie bardziej nadaje się do zabawy niż do wykrywania podsłuchów.

Drugą grupą są urządzenia, które posiadają wyświetlacz LCD, na którym możemy zaobserwować częstotliwość. Ceny tego typu urządzeń bywają rożne, jednak zazwyczaj nie przekraczają 2000-3000zł. Urządzenia te mimo zalety posiadania wyświetlacza mają ograniczone pasmo do 3GHz. Większość amatorskich nadajników podsłuchowych dostępnych na rynku cywilnym pracuje właśnie w tym paśmie. Profesjonalne nadajniki podsłuchowe są tak skonstruowane, że wykrywacze tego typu, jak również urządzenia ponad dwa razy droższe (pasmo 7GHz) nie są w stanie ich wykryć, ponieważ nadajniki takie po pierwsze mogą nadawać na częstotliwościach znacznie powyżej 7GHz (10GHz i więcej), po drugie nie musi to być nadawanie ciągłe, dane mogą być przesyłane w pakietach w postaci cyfrowej o bardzo krótkim czasie trwania (transmisja pulsacyjna) jak również może to być transmisja z widmem rozproszonym. Wykrywacz tego typu nie będzie w stanie wykryć profesjonalnego nadajnika podsłuchowego.

Trzecia grupa to profesjonalne wykrywacze podsłuchów, które są w stanie wykryć profesjonalne nadajniki podsłuchowe, kamery bezprzewodowe, wszelkiego typu urządzenia radiowe pracujące w paśmie do 25GHz, niezależnie, czy urządzenia te pracują z modulacją pulsacyjną, widmem rozproszonym czy cyfrowym kodowaniem sygnału. Wykrywacze posiadają wbudowany demodulator audio, przez co w wielu przypadkach możliwy jest odsłuch wykrytego podsłuchu.

 

Trochę informacji o metodach podsłuchiwania.

Systemy radiowe

          Amatorskie nadajniki podsłuchowe pracujące w paśmie do 120 MHz z modulacją FM bez kodowania i o mocy zazwyczaj nie przekraczającej kilku mW. Nadajniki tego typu są dość tanie ponieważ ich cena zazwyczaj nie przekracza 50zł. Jednak aby uzyskać maksymalny zasięg i jakość odbioru należy stosować czułe skanery częstotliwości, gdzie ceny tego typu urządzeń zaczynają się od 1500-1800 zł. Wadą tego typu urządzeń jest to, że każdy dotyk urządzenia powoduje rozstrojenie częstotliwości co w praktyce uniemożliwia odsłuch na takim poziomie, aby głos był zrozumiały, a zasięg przekroczył 20-30m. Nadają się bardziej do zabawy niż pracy operacyjnej.

Półprofesjonalne nadajniki podsłuchowe pracujące w paśmie do 600MHz z modulacją FM/WFM bez kodowania i o mocy zazwyczaj nie przekraczającej 25mW. Jednak aby uzyskać maksymalny zasięg i jakość odbioru należy stosować czułe skanery częstotliwości, gdzie ceny tego typu urządzeń zaczynają się od 1500-1800zł. Wadą tego typu urządzeń jest to, że każdy kto będzie posiadał taki skaner będzie mógł odebrać sygnał z podsłuchu, dlatego tej metody podsłuchowej używają osoby, które nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat a mogą w/w zestaw kupić w wielu sklepach w sieci Internet. Profesjonalne nadajniki podsłuchowe pracujące w paśmie do 25GHz (w praktyczne najczęściej spotykane są te, które pracują w paśmie 10GHz), z modulacją FM/WFM, nadajniki (VHF/UHF), nadajniki podsłuchowe pracujące w pasmie GSM/UMTS (wszelkiego typu nadajniki podsłuchowe pracujące jako terminale GSM lub zmodyfikowane telefony komórkowe), nadajniki SHF (w pełni profesjonalne nadajniki stosowane przez agencje detektywistyczne oraz służby państwowe), pracujące z transmisją z widmem rozproszonym, transmisją kodowaną – impulsową oraz z nadawaniem okresowym (informacje głosowe są zbierane i rejestrowane w pamięci po czym wysyłane są w pakietach w postaci cyfrowej co jakiś czas, celem utrudnienia namierzenia urządzenia. W obrębie pasma 25GHz znajdują się też amatorskie kamery bezprzewodowe pracujące w pasmie 2,4GHz jak również profesjonalne systemy audio-wizualne pracujące w paśmie 5-6GHz. Poza tym coraz częściej można spotkać nadajniki pracujące z wykorzystaniem WiFi oraz Bluetooth.

Tak można ogólnie podzielić nadajniki radiowe stosowane w inwigilacji elektronicznej.

 

Podsłuch zdalny bez ingerencji w miejsce inwigilowane.

Akustyczne mikrofony kierunkowe, umożliwiają podsłuch rozmów w odległości 50-100m.

Ceny tego typu urządzeń zaczynają się od kilku tysięcy złotych (urządzenia amatorskie) do kilkudziesięciu tysięcy złotych (urządzenia profesjonalne). Wadą tego typu rozwiązań jest wielkość urządzenia (najczęściej posiadają paraboliczną czaszę skupiającą o średnicy > 25 cm, co utrudnia ukrycie faktu prowadzenia nasłuchu. Wykonywane są w wersji z czaszą paraboliczną (praca na dużych odległościach) oraz w wersji mikrofonu rezonansowego (dźwięk jest wzmacniany na zasadzie zjawiska rezonansu w równoległych rurkach o różnej długości, na końcu których umieszczony jest specjalny mikrofon).

Laserowe systemy podsłuchowe – umożliwiają podsłuch pomieszczenia, w którym znajduje się przynajmniej jeden otwór okienny. Wiązka lasera trafia na szybę, ulega częściowemu odbiciu i trafia przez wysokiej klasy układ optyczny do układu przetwarzającego. Tam następuje szereg procesów w efektem tego jest to, że otrzymujemy odsłuch rozmów prowadzonych w inwigilowanym pomieszczeniu. Urządzenia tego typu były stosowane w okresie zimnej wojny i ze względu na swoją cenę (ponad 100.000zł) są bardzo rzadko używane. Powodem jest też wprowadzenie w oknach podwójnych szyb (okna PCV), co powoduje, że skuteczność tego typu rozwiązań jest znikoma.

Podsłuch sejsmiczny

Urządzenie, które umożliwia podsłuch prowadzonej rozmowy przez ścianę budynku o grubości do około 0,5m. Urządzenie musi być zamontowane na ścianie po stronie zewnętrznej budynku, najnowsze konstrukcje pozwalają na podsłuch poprzez rury CO oraz inne.

Podsłuch telefonu stacjonarnego

Stosuje się urządzenie, które podpina się w lokalnej centrali telefonicznej umieszczonej wewnątrz lub na zewnątrz budynku. W czasach gdy nie było central cyfrowych wystarczyło wpiąć słuchawkę w linie i można było podsłuchiwać rozmowy, w przypadku central cyfrowych sprawa jest bardziej skomplikowana.

Podsłuch telefonu komórkowego

Polega na modyfikacji telefonu komórkowego. Zmodyfikowana może być elektronika – rozwiązanie stosowane kiedyś, dzisiaj z racji miniaturowych obudów telefonów opcja trudna do realizacji. Najczęściej stosowaną metodą jest obecnie zmiana oprogramowania telefonu w taki sposób, że osoba podsłuchiwana nie zdaje sobie sprawy, że wszystko co robi z wykorzystaniem swojego telefonu jest monitorowane – od odsłuchu prowadzonych rozmów w czasie rzeczywistym, po treść smsów, ustalenie pozycji telefonu, a nawet podsłuchu wszystkiego co dzieje się w obrębie kilku metrów od aparatu, mimo że jest on wyłączony (warunek – bateria musi być włożona).

Podsłuch zdalny komputera PC

Istnieją urządzenia, który umożliwiają rejestrację tego, co robimy na komputerze – dotyczy wszelkich znaków wpisywanych z użyciem klawiatury. Urządzenie może być podpięte do zasilania budynku poza miejscem, gdzie znajduje się komputer, ważne jest, aby z tej sieci był zasilany podsłuchiwany komputer. Każdy wpisany znak generuje do sieci elektroenergetycznej impulsy (zakłócenia), które mogą zostać odczytane przez wysokiej klasy sprzęt. Tego typu urządzenia mogą posiadać służby Państwowe takie jak Policja, ABW itp. Istnieją metody uniemożliwiające stosowanie tego typu podsłuchu.

Urządzenia przewodowe

Wszelkiego typu mikrofony, kamery przewodowe oraz innego typu urządzenia, które przesyłają informacje głosowe (i/lub kodowane cyfrowo) z wykorzystaniem łączy kablowych istniejących już w infrastrukturze budynku lub dodatkowo zainstalowanych.

Rejestratory - dyktafony

Wszelkiego typu dyktafony analogowe i cyfrowe (w tym oprogramowanie zainstalowane w telefonie komórkowym) umożliwiające rejestrację prowadzonej rozmowy, są bardzo trudne do wykrycia jednak można uniemożliwić nagrywanie.

Wyżej wymienione urządzenia to sprzęt najczęściej stosowany w inwigilacji elektronicznej.

Każde z wyżej wymienionych urządzeń może zostać zakamuflowane poprzez wbudowanie w sprzęt RTV-AGD powszechnego użytku jak również większość z w/w urządzeń może być aktywowana zdalnie z użyciem fal radiowych tylko gdy ma być prowadzony podsłuch danego obiektu/pomieszczenia.

Dlaczego warto wybrać właśnie nas?

Profesjonalne podejście do każdego zlecenia, wiedza, doświadczenie w wielu dziedzinach powiązanych z inwigilacją elektroniczną oraz konkurencyjne ceny.

Jesteśmy w stanie sprowadzić lub zaprojektować i wykonać dowolny system według życzenia klienta, posiadamy dostęp do sprzętu pomiarowego z najwyższej półki (oscyloskopy TEKTRONIX – pasmo >5GHz, mostki pomiarowe, urządzenia do badania zakłóceń emitowanych do sieci elektroenergetycznej, do wykonywania testów udarowych itp.)

Uwaga!

Wykonujemy na zamówienie kamuflaż dla podsłuchów, mikrokamer, rejestratorów Audio i Video. Kamuflaż wykonujemy jednorazowo dla klienta a zdjęcia jego nie są nigdzie publikowane.

Masz pytania dotyczące naszych usług?
Zapraszamy do kontaktu!